تبلیغات
کانون فرهنگی تبلیغی سیره شهدا-شهرستان بشرویه - سالگرد عملیات بدر 20 اسفند سال63
..«.صد جمعه دیده ایم و شما را ندیده ایم از درد گفته ایم و دوا را ندیده ایم چشمان ما هر آنچه به جز یار دیده است از بخت تیره وجه خدا را ندیده ایم «...
درباره ما
نسال الله منازل الشهداء و معایشه السعداء و مرافقه النبیاء
لذا كانون فرهنگی تبلیغی سیره شهداء شهرستان بشرویه با الهام از سیره آن عزیزان(شهیدان) و رمز پیروزی 8 سال دفاع مقدس و براساس بیانات و تأكیدات مقام عظمای ولایت بر این است كه بتواند گوشه‌ای از این رسالت سخت و عظیم اما مورد نیاز را بدوش بكشد. تا سهمی در اجرای فرامین مقام معظم رهبری داشته باشد

والسلام علی من اتبع الهدی

مدیریت کانون فرهنگی تبلیغی
سیره شهدا بشرویه


شماره پیامک کانون50002010382820
نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
جنگ دفاع مقدس (کد افکت گذاری روی تصاویر )

کد ِکج شدَنِ تَصآویر

کد دایرکتور

www.doostqurani.ir/

دوست قرآنی" href="http://doostqurani.ir/">دوست قرآنی

امرین به معروف و نهی از منکر ذکر ایام هفته ذکر روزهای هفته دانشنامه عاشورا کد تابلو شهدا شرمنده ایم div style="border-width: 0px; z-index: 1000; position: fixed; left: 0px; bottom: 0px;">
ثامن تم؛مرجع قالب و ابزار مذهبی وبلاگ و سایت

دایـــرکتوری افـــسران ارزشـــی

سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون سجــود | پایگاه دانلود تصاویر مذهبی طراحی سایت ارزان
داخلی
مطالب اخیر وبگاه
وقتی پیام حضرت امام، جان تازه‌ای به جبهه ها داد؛
با خواندن هر جمله از پیام، قدری از نگرانی‌ها کاسته می‌شد. پیام که به انتها رسید، ناامیدی‌ها و افسردگی‌ها همه از بین رفته بود. چهره‌ها باز شده و صحبت‌ها بین فرماندهان برای ادامه کار، آغاز شد.
گروه جهاد و مقاومت مشرق - این روزها همزمان با سی امین سالگرد عملیات سرنوشت ساز اما ناموفق «بدر» است که به خاطر مظلومیت رزمندگان اسلام و تلاشی که در شرایط کاملا سخت و جانفرسا برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده، کردند، نام آن ماندگار شده است. به این انگیزه نگاهی مشروح به آنچه در جرینا عملیات و در سال 63 رخ داد، انداخته ایم.

در ماه‌های پایانی سال  63، ( 19 اسفند 63 )جنگ از لحاظ نظامی ‌و سیاسی به بن‌بست‌های بزرگی رسیده بود. فشارهای سیاسی از یک سو به کشور وارد بود و از سوی دیگر مدت‌ها بود که در جبهه نظامی، حرکت قابل توجهی انجام نشده بود.

محسن رضایی درباره اوضاع آن روزها می‌گوید: ما به هر قیمتی می‌بایست می‌جنگیدیم. ترمز در جنگ، فرو رفتن در یک منجلاب را به دنبال داشت.

آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه
رحیم صفوی در جلسه بررسی عملیات بدر

فرمانده سپاه به مسئولان کشور نامه نوشت و از کمبود امکانات گله کرد و همچنین قول داد که اگر امکانات و نیروی کافی در اختیارش قرار گیرد، تا دو سال دیگر اثری از صدام نخواهد بود.

مسئولان کشور گمان می‌کردند که سپاه امکان و توان جنگیدن ندارد و در عین حال جرأت این را هم ندارد که نزد حضرت امام رفته و به این موضوع، اعتراف کند.

آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه
استراحت نیروهای عملیاتی قدری عقب تر از خط مقدم/ آنجا هم زیر آتش هواپیماها امن نبود

قبل از عملیات بدر، تعدادی از مسئولان هم با فرماندهان سپاه جلسه گذاشته بودند و می‌خواستند عدم موفقیت سپاه را در مدیریت فرمانده‌اش یعنی محسن رضایی، تعریف کنند. همین اقدامات، توان سپاه را از داخل هم به ضعف کشاند. همین بود که در طراحی عملیات بدر، روی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) و تیپ سید الشهدا(ع) که شامل نیروهای تهران بودند، حساب کرده بودند اما آنها در شب عملیات، پای کار حاضر نشدند.

عمق اختلافات به روابط بین سپاه و ارتش به تعیین فرماندهی عملیات از میان یکی از آن‌ها هم کشیده شد. علی صیاد شیرازی که قرار بود از طرف ارتش، با سپاه هماهنگ بوده و عمل کند، از عدم پشتیبانی کامل این عملیات از سوی‌ هاشمی‌رفسنجانی تعجب کرده بود و حتی موضوع را با محسن رضایی در میان گذاشت تا قبل از آغاز عملیات، این مسائل حل شود.

*منطقه عملیات بدر کجا بود؟

منطقه عملیاتی بدر، کوچکتر از منطقه عملیاتی خیبر بود که سال قبل از آن انجام شد. قرار بود عملیات بدر در غرب هورالهویزه که از شمال به ترابه و از جنوب به القرنه و فرات و کانال صوییب محدود می‌شد، انجام شود. قسمتی از این منطقه به عرض 2 و طول 9 کیلومتر خشکی بود و بقیه را آب هور پوشانده بود. هورالهویزه در شرق و هورالحمار هم در غرب این منطقه بود. جاده العماره بصره و رودخانه دجله هم از این محدوده می‌گذشت.

آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه
نقشه عملیات بدر

زمین عملیات را به دو قسمت تقسیم کرده بودند که قرارگاه نجف در شمال و قرارگاه کربلا در قسمت جنوبی وارد عمل می‌شد. قرارگاه نوح هم باید در ادامه، کانال صوییب را منفجر می‌کرد تا آب به سمت بصره، رها شود. قرارگاه‌های ظفر و نجف2 هم ماموریت فریب و احتیاط را داشتند. هدف نهایی عملیات هم قطع جاده العماره بصره بود.

*قرار بود عملیات چگونه باشد؟

قرار بود رزمندگان از دو نقطه هور به صورت ضربتی بگذرند و چند پاسگاه مرزی و خط دفاعی عراق را نابود کنند. سپس از جایی که عرض رودخانه دجله کم است، رد شده و به جاده العماره بصره برسد. در طول جاده پخش شوند تا هم بر هور و هم بر جاده مسلط باشند. اگر این کار با موفقیت انجام می‌شد، چهار تیپ تازه نفس آماده بودند تا شبانه با بالگرد شنوک به این جاده منتقل شوند. بعد از آن هم نیروها می‌توانستند به سمت جنوب (بصره) یا شمال(العماره) پیشروی کنند.

آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه
پشت رزمندگان، آب بود و جلویشان دشمن/ عقب نشینی از حمله، راحت تر نبود

*...و عملیات شروع شد

عملیات بدر در ساعت 23 روز 19 اسفند ماه سال 63 با رمز یا فاطمه الزهرا(س) شروع شد. رمز موفقیت عملیات هم در ضربتی بودن و سرعت آن بود، اما از همان ابتدا، مشکلات، یکی پس از دیگری رخ نشان داد. در بعضی محورها خط به راحتی شکسته شد و حتی برخی رزمندگان از دجله هم عبور کردند اما در بعضی دیگر، رزمندگان با مقاومت سرسختانه عراقی‌ها روبرو شدند. بعضی جاها هم کمبود قایق و امکانات، باعث تاخیر در رسیدن نیروها شد.

دجله هم از آن چیزی که فرماندهان تصور کرده بودند، عریض‌تر و پرآب‌تر بود.

شب اول، نیروهای پراکنده در هور درگیر شدند و هواپیماهای عراقی از آن‌ها پذیرایی کردند. عراق هنوز مطمئن نبود که عملیات فقط در محور هور است و گمان می‌کرد مانند خیبر، در محور جنوب هم با ایرانی‌ها روبرو خواهد شد. بعد از گذشت زمان و اطمینان عراقی‌ها از تک محور بودن عملیات، آن‌ها همه توانشان را به هور آوردند تا در مقابل رزمندگان ایرانی مقاومت کنند.

عراقی‌ها عقبه رزمندگان ایرانی را با بمب‌های شیمیایی می‌زدند و در مقابل نیروهای عمل کننده هم به شدت ایستادگی می‌کردند. ایرانی‌ها در شرایط سختی گرفته بودند که حتی عقب‌نشینی هم برایشان سخت بود. هر طرف که می‌دیدی آب بود و هور. برخی فرماندهان در معرکه زخمی ‌شدند اما آنقدر ماندند و جنگیدند تا شهید شدند. چند فرمانده لشکر و قرارگاه هم در وسط معرکه حضور داشتند.

*شهادت مهدی باکری

مثلا مهدی باکری، فرمانده لشکر 31 عاشورا (آذربایجان) و نیروهایش که از دجله هم گذشته بودند، در محدودهای به نام کیسه‌ای محاصره شدند. از قرارگاه به نیروهای باکری دستور دادند اگر شده دست و پای او را ببندند و به عقب منتقلش کنند اما او قبول نکرد و همانجا ماند. یک نفر در این میان، آنقدر التماسش کرد که حاضر شد سوار قایق شود اما هنوز راه نیفتاده بود که از آن پیاده شد. حال عجیبی داشت. وسایل جیبش را خالی کرد و یک تفنگ برداشت و شروع کرد به تیراندازی و جنگیدن تا اینکه یک تیر به پیشانی‌اش خورد. پیکر او را به قایق آوردند تا زیر آتش سنگین متلاشی نشود اما قایق، با گلوله آر پی جی یک عراق، آتش گرفت و مهدی باکری هم درون آن سوخت و به دجله پیوست.

آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه
نقشه حدودی محل شهادت مهدی باکری

شهادت مهدی باکری، همه را داغدار کرد و چهره سخت‌تری از جنگ به رزمندگان و خصوصا فرماندهان نشان داد. عراق در صدد بود که از ایران اسیر بگیرد. علی صیاد شیرازی این را فهمیده بود و به همین خاطر با رحیم صفوی به خط مقدم رفت.

صیاد شیرازی می‌گوید: شرایط بسیار سختی بود. خطر این می‌رفت که بیست هزار اسیر بدهیم. یگان‌ها یکی پشت دیگری منهدم می‌شد. فرماندهی دیدم که با انهدام نیروهایش، لحظه به لحظه لاغرتر و موهایش سفید می‌شد.

فرماندهان در فکر بودند که عقب‌نشینی کنند یا به حمله‌شان ادامه بدهند.

رحیم صفوی و صیاد شیرازی با هم به این نتیجه رسیدند که به حمله ادامه دهند. برخی از رسیدن آسیب به این دو نفر نگران بودند و آن‌ها را به زور سوار قایق کردند تا به عقب برگردند. قایق بیست متر دور نشده بود که صیاد شیرازی خودش را به آب انداخت و برگشت. حال عجیبی داشت. می‌گفت: کسی حق ندارد برای فرمانده تعیین تکلیف کند!

فرماندهان طرحی برای ادامه عملیات ریخته بودند که متوجه شدند تعداد بسیاری از رزمنده‌ها در حال عقب‌نشینی‌اند. از قرارگاه هم دستور عقب‌نشینی رسید. چاره‌ای نبود و رزمندگان تا جزایر مجنون عقب‌نشینی کردند اما عراق آن‌ها را با بمب‌های شیمیایی بدرقه کردند و بسیاری در حال عقب‌نشینی، شهید شدند.

حالت جنون و ناراحتی عجیبی، فرماندهان را فراگرفته بود. تنها چیزی که می‌توانست ایرانی‌ها را از این حالت خارج کند، پیام امام بود. حضرت امام در پیامی‌فرمود: «چون گزارش دادند بعضی‌ها ناراحت هستند، می‌خواستم بگویم هیچ جای نگرانی نیست. البته من برای شهدا و شما دعا می‌کنم ولی باید همه ما بدانیم که ما تابع اراده خداوند هستیم. ما از ائمه که بالاتر نیستیم. آنها هم در ظاهر، بعضی وقت‌ها موفق نبودند. هم پیغمبر(ص) هم امیرالمؤمنین(ع) هم امام حسن (ع) و امام حسین (ع). ما که نسبت به مقام اینها چیزی نیستیم. عمده، مشیت خداوند است که هر چه او بخواهد، همان خوب است و چون عسل شیرین. و باید با آغوش باز پذیرای آنچه او می‌خواهد باشیم و از هیچ چیز نگران نباشید. محکم باشید و از هم اکنون در فکر عملیات بعد و مطمئن باشید که پیروزید. امروز هم پیروزید. اگر کار برای خدا باشد که شکست ندارد.»

با خواندن هر جمله از پیام، قدری از نگرانی‌ها کاسته می‌شد. پیام که به انتها رسید، ناامیدی‌ها و افسردگی‌ها همه از بین رفته بود. چهره‌ها باز شده و صحبت‌ها بین فرماندهان برای ادامه کار، آغاز شد.

صیاد شیرازی به یگان‌ها اعلام کرد تا ظرف سه روز خودشان را بازسازی کنند تا ماموریت جدید ابلاغ شود. یگان‌های شهادت هم از بین نیروهای جان بر کف و آماده شهادت تشکیل شد.

بعدها فرماندهان نشستند تا دلایل ناموفقیت‌ در عملیات بدر را بررسی کنند. آن‌ها ضعف در پشتیبانی و عدم استفاده مناسب از پیروزی‌ها در بین خودی‌ها را موثر می‌دانستند، نه تفوق استراتژیک عراقی‌ها را... به عقیده آن‌ها می‌شد در همان سه روز اول، پل‌های العزیر بر روی دجله بسته شود. کافی بود قایق‌های بیشتری به لشکر‌ها داده می‌شد تا نیروهایشان را به جای 5 ساعت، در زمان کمتری به حد مورد نظر برسانند و برگردند.

*چرا «بدر» موفق نبود؟

عراق در این عملیات، بارها از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد. خلبانان عراقی با بالگردهای ساخت شوروی، فرانسه و آلمان، بمب‌های گاز را که تازه در کارخانه سامرا و سلمان پاک تولید شده بودند، روی نیروهای ایرانی می‌ریختند.

آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه

ایرانی‌ها هم که آماده این حملات نبودند و تجهیزات لازم را به همراه نداشتند، به شدت آسیب می‌دیدند و بسیاری از آنها قبل از این که به مراکز درمانی برسند، به شهادت می‌رسیدند.

به رغم ایستادگی بی‌نظیر نیروهای ایرانی در مقابل دشمن، اما این حملات شیمیایی کار خود را کرد و عملیات بدر را به نتیجه های از قبل تعیین شده نرساند.

*تلافی‌جویی بر سر شهرهای بی‌پناه

تشدید جنگ شهرها یکی از پیامدهای عملیات بدر بود. بمباران‌های عراق از سوم اسفند 63 آغاز شد و تا 17 فروردین ادامه داشت. در این بمباران‌ها 1227 نفر شهید شدند و 4682 نفر مجروح راه بیمارستان‌ها را پیش گرفتند.

صدام رسما می‌گفت: ما دو راه بیشتر نداریم. یا مصالحه و یا اینکه برای حل مسئله جنگ باید شهرهای ایران را بزنیم. برای نخستین بار، هواپیماهای عراقی توانستند تهران را بمباران کنند. ایران هم تعداد محدودی موشک زمین به زمین اسکاد تهیه کرده بود که 23 اسفند اولین آن‌ها را به بانک رافدین بغداد زد و بعد از اوج حملات عراق به شهرها، چند موشک دیگرش را هم به کرکوک و بغداد پرتاب کرد و عراق هم جنگ شهرها را متوقف کرد.


بیستم اسفندماه سالروز آغاز عملیات بدر در سال 1363

گذشته از كمین و نصب دكل‌ها، در آب‌راه‌ها موانع قابل ملاحظه‌ای ایجاد كرد كه گذشتن از آن ها بسیار سخت و بلكه غیرممكن می‌نمود. بعد از این موانع، سیل‌بندی هم مشرف بر آب به عرض ‌12 متر و ارتفاع ‌2 متر احداث كرده و بر روی آن سنگرهای متعددی تعبیه كرد كه از سه جهت، دارای دید كافی بر روی آب بود.


در حالی كه دستیابی به یك جناح از دشمن در شمال بصره و قطع جاده مهم بصره – العماره، كه می توانست منطقه مانور مناسبی را برای عملیات‌های آینده به سمت بصره و یا العماره باز نموده و دروازه جدیدی را برای ورود به مناطق خشكی جدید بگشاید، هم چنان به عنوان یك هدف مهم تلقی می شد؛ عواملی هم چون تجربیات به دست آمده از عملیات خیبر در خصوص الزامات پشتیبانی و تاكتیكی و عملیات آبی و خاكی، جبران بسیاری از نواقص و كمبودهای مهندسی موجود در عملیات مذكور، در اختیار داشتن جزایر مجنون به عنوان مناطق واسط و سرپل كه امكان تمركز نیروها و انتقال تجهیزات به جلو را تسهیل می‌نمود، موجب شدند منطقه غرب هورالهویزه مجدداً برای انجام عملیات بزرگ بعدی انتخاب گردد.

 

**اهداف عملیات

دستیابی و تسلط بر جاده العماره – بصره و نیز راهیابی به مركز اصلی هورهای غرب دجله – كه استان های ناصریه، بصره و العماره را احاطه كرده است – و هم چنین تسلط بر شرق دجله همراه با انهدام نیرو از جمله اهداف این عملیات بود.


هم چنین تسلط بر شرق دجله همراه با انهدام نیرو از جمله اهداف این عملیات بود. هم چنین، پاكسازی پاسگاه هایترابه، بلال، ابولیلهو نیز روستاهایالبیضه، الصخره،پَد خندقو انهدام پل هایالعزیر، خندقو . . . در حد شمالی منطقه عملیات؛ و پاكسازی روستاها و انهدام پل هایی همچونجوبیرو . . . در حد جنوبی منطقه در دستور عملیات بود.


**منطقه عملیات

منطقه عملیات در غربهورالهویزه واقع است كه از شمال به تراب هوزجیهو از جنوب به القرنه و كانال سوئیب محدود می‌گردد. این منطقه دارای دو نوع طبیعت متفاوت است: یك خشكی در قسمت غربی كه حداقل عرض آن ‌2 كیلومتر در زجیه و حداكثر عرض آن ‌8 تا ‌9 كیلومتر در عزیر و الهاله است و ‌2 هور بزرگ (هورالهویزه در شرق و هورالحمار در غرب) این خشكی را احاطه نموده‌اند.


طول منطقه عملیات از ترابه تا الهویدی حدود ‌50 كیلومتر می‌باشد. زمین آن از جنس خاك رس نمكی و به حالت گرد است. در نزدیكی سیل‌بندهای هور نیز با نشست آب، منطقه حالت باتلاقی به خود می‌گیرد.


همچنین، منطقه مذكور توسط رودخانه دجله به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌شود كه ‌3/4 خشكی منطقه در شرق رودخانه واقع است. جاده حساس و مهم بغداد – بصره نیز در غرب رودخانه واقع است.


وسعت كل منطقه عملیات اعم از خشكی و هور ‌1000 كیلومترمربع است كه ‌250 كیلومترمربع آن خشكی و مابقی آن هور است، در این منطقه یكی از بزرگ‌ترین ذخایر نفت عراق موجود است كه دولت عراق مشغول بررسی و نقشه‌برداری آن شده بود.


**استعداد دشمن

از منطقه قلعه صالح تا نهر سوئیب تحت فرماندهی نیروهای شرق دجله بود. استعداد و نحوه گسترش یگان های دشمن به صورت زیر بود:

الف– فرماندهی دفاع الاهوار؛ از قلعه صالح تا الكساره:

دو گردان كماندویی یوسف و عبدالله از لشكر ‌10.

تیپ ‌2 كماندویی سپاه چهارم .


ب– لشكر ‌35 پیاده؛ از منطقه الكساره تا نهر روطه.

-تیپ ‌429 پیاده با پیاده با ‌3 گردان.

-تیپ ‌94 پیاده با ‌3 گردان.

- قاطع‌القادسیه، خالد، الصنادیه، صدام، دینار الثانی.

- دو گردان كماندویی الفیحا و محمد قاسم از لشكر ‌5 مكانیزه.

-نیروهای كماندو الشیبانی.

- ‌4 گردان تانك .

- ‌5 گردان توپخانه.


ج – فرماندهی نیروهای دفاع از بصره، از نهر روطه تا نهر سوئیب:

-تیپ ‌93 پیاده با ‌3 گردان.

-تیپ ‌703 پیاده با ‌3 گردان.

-قاطع الشهید .

-یك گردان تانك.

-یك گردان توپخانه.


د – لشكر ‌31 پیاده ، از نهر سوئیب تاپاسگاه طلائیه:

-تیپ ‌118 پیاده.

-تیپ ‌49 پیاده.

-تیپ ‌605 پیاده.

-سه گردان توپخانه.


نیروهای كه دشمن حین عملیات برای پاتك وارد منطقه كرد نیز عبارت بودند از:

- لشكر ‌10 زرهی با تیپ های ‌17 و ‌42 زرهی و ‌24 مكانیزه.

- لشكر گارد ریاست جمهوری با تیپ های ‌1 مكانیزه، ‌2 زرهی، ‌3 نیروی مخصوص و ‌4 زرهی.

-لشكر ‌4 پیاده كوهستانی با تیپ های ‌5، ‌18 و ‌29 پیاده.

-لشكر ‌6 زرهی با تیپ های ‌16 و ‌30 زرهی و ‌25 مكانیزه.

-لشكر ‌1 مكانیزه با تیپ های ‌27 مكانیزه، ‌34 زرهی و ‌51 مختلط.

-لشكر ‌5 مكانیزه با تیپ‌های ‌20 و ‌15 مكانیزه.

-تیپ های ‌65، ‌66 و ‌68 نیروی مخصوص.

- تیپ ‌10 زرهی.


**قوای خودی

نیروهای عمل كننده در منطقه تحت پوشش سه قرارگاه عملیاتی و با فرماندهی مركزی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) به شرح زیر تشكیل گردیده بود:

قرارگاه نجف تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

- لشكر ‌25 كربلا.

- لشكر ‌14 امام حسین (ع).

- لشكر ‌5 نصر.

- لشكر ‌7 ولی عصر (عج).

-تیپ ‌15 امام حسن (ع).

-تیپ ‌18 الغدیر.

-تیپ ‌21 امام رضا (ع).

-گردان های ویژه شهید صدر.

-گروه ‌22 توپخانه (‌2 گردان).

- گروه ‌40 توپخانه رسالت (‌1 آتشبار).

- لشكر ‌77 پیاده ارتش.


**محدوده عملیاتی قرارگاه نجف: از منطقه ترابه تا آب راه نینوا .

قرارگاه كربلا تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

-لشكر ‌17 علی ابن ابی طالب (ع).

- لشكر ‌31 عاشورا.

- لشكر ‌8 نجف اشرف.

- لشكر ‌27 محمد رسول الله (ص).

-تیپ مستقل ‌44 قمربنی هاشم (ع).

- لشكر ‌21 پیاده ارتش با ‌9 گردان پیاده، ‌2 گردان مكانیزه و ‌3 گردان تانك.

-لشكر ‌28 پیاده ارتش.

- گردان های ‌327، ‌350، ‌347، القارعه، ‌397، ‌372، ‌364 و ‌343 توپخانه.


**محدود عملیاتی قرارگاه كربلا: از جنوب خط حد قرارگاه نجف تا شمال پَد الهویدی

قرارگاه نوح تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

- لشكر ‌41 ثارا. . . .

-تیپ احمد ابن موسی.


**محدوده عملیاتی قرارگاه نوح: از پد الهویدی تا كانال سوئیب.

هم چنین، دو قرارگاه ظفر ‌1 و ‌2 تحت نظر قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) برای قرارگاه های نجف و كربلا منظور شده بود:

الف – قرارگاه ظفر ‌1

از سپاه، تیپ ویژه شهدا

از ارتش، تیپ ‌1 از لشكر ‌23 نوهد

ب – قرارگاه ظفر ‌2

از سپاه، تیپ مستقل ‌33 المهدی (عج)

از ارتش، تیپ مستقل ‌55 هوابرد (‌4)


در مجموع، نیروهای عمل كننده سپاه عبارت بودند از: ‌345 /‌31 بسیج، ‌964 / ‌13وظیفه و ‌17010 پاسدار.


**طرح عملیات

برای انجام عملیات، منطقه مورد نظر به دو محور شمالی و جنوبی تقسیم شد. محور شمالی به قرارگاه نجف، و محور جنوبی به قرارگاه كربلا واگذار شد.

قرارگاه نجف از شمال البیضه تا امتداد آب راه جمل و قرارگاه كربلا از شمال،مقابل آب راه جمل و روستای نخیره در شرق دجله؛ و از جنوب، منطقه القرنه (خط الهاله) وارد عملمی شدند. قرارگاه نوح (ع) نیز ماموریت داشت ضمن تصرف پدافندی و گسترش در آن محور، به سوی پلزردان پیشروی كند و سپس كانال سوئیب را شكافته و آب را به سمت بصره جاری نماید.


همچنین به دو قرارگاه فرعی ظفر و نجف ‌2 ماموریت‌های جداگانه‌ای به صورت احتیاط و نیز انجام ملیات فریب واگذار شد. به این ترتیب كه قرارگاه ظفر می باید آماده می‌شد تا در صورت امكان به طریق هلی برد از العزیز به طرف شمال – در غرب روخانه دجله – حركت كند. نجف ‌2 نیز ماموریت اجرای آتش روی جاده العماره – بصره و شمال پل العزیر به عهده داشت.


**شرح عملیات

عملیات در ساعت ‌23 روز ‌20/12/1363 با اسم رمز مبارك یاالله، یاالله، یاالله و قاتلوهم حتی لاتكون فتنه، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهرا(س) آغاز گردید و در همان ساعات اولیه، تمامی خطوط و استحكامات دشمن به سرعت در هم كوبیده شد.


در منطقه قرارگاه كربلا، لشكرهای ‌8 و ‌31 به سرعت خود رابه خط دوم دشمن رسانده و در ساعت ‌2 بامداد پس از پاكسازی این خط كه دارای تعدادی مین پراكنده نیز بود، به سمت دجله حركت نمودند. تیپ ‌44 نیز پس از شكستن خط اول، سریعا یك گردان ‌110 نفری انفجار را به همراه مواد لازم از روی جاده خاكی جوبیر به سمت پل فرستاد و در ساعت ‌02:30 اعلام كرد كه پل بتونی جوبیر را از دوطرف منهدم نموده است.


در منطقه قرارگاه نجف، به علت وجود چند كمین در فاصله زیادی از خطوط اول دشمن، موج دوم نیروها كه می بایست از آبراه های اصلی حركت كنند با این كمین ها درگیر و در نتیجه متوقف شدند و تا ساعاتی بعد مشغول پاكسازی منطقه گردیدند.


یكی از یگان‌های قرارگاه نوح نیز در قسمت پَد الهویدی و سیل بند اول دشمن به سیم های خاردار و موانع دشمن برخورد كرد و سپس با تعویض محور و حل مشكلات در ساعت ‌3 بامداد خط اول را شكسته و پاكسازی پَد الهویدی را تا ساعت ‌03:20 به پایان رساند و سپس به سمت داخل پیشروی كرد.


در آغاز روشنایی صبح (ساعت ‌6) قرارگاه نجف پاكسازی خط اول خود را به جز البیضه به اتمام رساند در حالی كه واحدهایی از لشكرهای ‌7، ‌5 و ‌14 روی خط دوم درگیر بودند. در این میان، نیروهای لشكر ‌25 به علت طولانی بودن مسیر خود تا صبح به هدف نرسیده و به عقب بازگشتند. منطقه ترابه نیز به طور كامل پاكسازی گردید.


پس از الحاق نیروهای قرارگاه كربلا در خطوط اول و دوم، لشكر ‌17 از سمت شمال به سمت دجله اقدام به پدافند به سمت شمال نمود و واحدهایی از لشكرهای ‌8 و ‌31 به كنار دجله رسیدند.


در منطقه قرارگاه نوح نیز لشكر ‌41، پَد الهویدی و سیل بند اول را پاكسازی كرد.


با شروع روشنایی صبح، پاتك های دشمن نیز آغاز شد. فشارهای ممتد دشمن در طول روز اول منجر به بازپس گیری پَد الهویدی و رخنه محدود در چند محور دیگر گردید. در شب دوم، واحدهایی از قرارگاه نجف در محور چهارراه دوم پَد خندق و جنوب آن وارد عمل شدند. لیكن با مقاومت دشمن مجبور شدند به مواضع قبلی خود بازگردند. در این میان، قرارگاه كربلا موفق شد منطقه پیشرفتگی رودخانه دجله و جنوب جوبیر(كیسه ای) را تصرف و تامین نماید. هم چنین، واحدهایی از این قرارگاه موفق شدند خود را به دجله رسانده و ضمن وارد آوردن ضربات موثری بر دشمن، رو به جنوب پدافند نمایند.


با شروع روشنایی صبح روز دوم، پاتك‌های دشمن با شدت بیشتری آغاز گردید و تا پایان این روز موفق به تصرف سیل بند دوم و الصخره و رخنه در برخی نقاط سیل بند اول در جنوب و شمال پَد خندق گردید.


در منطقه قرارگاه كربلا، پاتك‌های دشمن عمدتاً از منطقه الهاله به سمت همایون انجام شد كه پس از انهدام تعدادی تانك و نفربر و به گل نشستن تعدادی دیگر، دشمن بدون نتیجه عقب نشست.


در روز سوم عملیات، با بمباران هوایی دشمن تعدادی از واحدهای قرارگاه نجف در وضع نامناسبی قرار گرفتند. چهارراه پَد خندق نیز به دست دشمن افتاد و نیروهای خودی در ‌600 متری شرق این چهار راه مستقر گردیدند.


در شب و روز چهارم عملیات، واحدهای قرارگاه نجف در شمال چهارراه پَد خندق به دلیل عدم الحاق به جنوب و نیز فشار دشمن، به مواضع اولیه خود عقب‌نشینی كردند. هم چنین یكی از واحدهای قرارگاه كربلا از خط صفین ‌3 به سمت شمال تك نمود كه در بعضی از محورها تا جاده خندق پیشروی كرد، لیكن به دلیل عدم پاكسازی منطقه و نیز عدم الحاق با نیروهای قرارگاه نجف مجبور شد به خط صفین ‌3 باز گردد. سپس، پاتك های شدید دشمن به خط پدافندی صفین ‌3 آغاز شد. در این پاتك ها، دشمن نتوانست رخنه‌ای در خط پدافندی مذكور ایجاد كند.


در شب پنجم، قرارگاه كربلا با نیروهای باقی مانده خود به غرب دجله تك نمود. اگر چه این قرارگاه توانست ضمن انهدام نیروهای دشمن مستقر در شرق برگراه، قسمت اعظم پل ابوعران را تخریب كند، لیكن با فشارها دشمن از سمت شمال، جنوب و جنوب شرقی تا صبح روز پنجم (‌25/12/63) مجبور شد منطقه غرب دجله را به جز سیل بندغربی – در داخل كیسه ای – را تخلیه كند.


با روشنایی صبح روز پنجم پاتك‌های دشمن با شدت تمام آغاز گردید و تا بعد از ظهر این روز دشمن موفق به ایجاد رخنه در كناره شرقی دجله و برهم زدن آرایش پدافندی خودی گردید. آتش توپخانه دشمن نیز از این روز شدت گرفته و خطوط اول و دوم و سیل بند عقب آب راه ها را مورد هدف قرار داد.


با روشنایی صبح روز ششم، پاتك های دشمن ادامه یافت كه در ساعت ‌10 صبح خط صفین ‌3 به طور كامل به پشت جاده النهیر، جمل ‌3 منتقل شد. با فشار دشمن و پراكندگی واحد های خودی وضعیت خط بسیار نامساعد بود. بر همین اساس و به دلیل عدم تضمین برای حفظ خط پَدافندی شمال منطقه با توجه به این كه در صورت شكستن خط فوق، تمامی نیروهای منطقه در خطر انهدام قرار می‌گرفتند، تصمیم گرفته شد عقب نشینی شود. این عقب‌نشینی از ساعت ‌5 بعد از ظهر ‌26/12/63 آغاز شد و تا ساعت ‌10 شب به پایان رسید و پل پَد چهارم در چند نقطه منهدم و قطع گردید. منطقه ترابه و پَد خندق تا ‌700 متری شرق چهار راه پَد در دست نیروهای خودی باقی ماند.


در شب ‌2/1/64 دشمن به روستای ترابه پاتك كرد كه با دادن ‌16 اسیر و تعدادی تلفات مجبور شد عقب نشینی كند.


**نتایج عملیات

طی عملیات بدرعلاوه بر تلفات سنگین كه به دشمن وارد شد، بیش از ‌500 كیلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهایترابه، لحوك، نهروان، فجره و نیز جاده خندق به طول ‌13 كیلومتر، كه فاصله آن با جاده العماره – بصره ‌6 كیلومتر است، به تصرف نیروهای خودی درآمد.

لازم به ذكر است كه پس از این عملیات، عراق با استفاده از پشتیبانی هوایی و موشكی خود به حملات گسترده به شهرها و مناطق مسكونی و نیز كشتی های حامل نفت ایران مبادرت ورزید.


**تلفات و خسارات وارده به دشمن طی عملیات بدر به شرح ذیل می باشد:

-كشته و زخمی شدن بیش از ده هزار نفر.

- به اسارت در آمدن ‌3200 نفر.

- انهدام ‌250 تانك و نفربر

- انهدام ‌40 قبضه انواع توپ.

- انهدام ‌200 خودرو.

- انهدام ‌60 قبضه انواع خمپاره انداز.

- انهدام ‌15 دستگاه مهندسی.

- انهدام ‌4 هواپیمایPC – V .

- انهدام ‌2 هواپیمای میگ و سوخو.

-انهدام ‌4 هلی كوپتر.

- به غنیمت گرفته شدن ‌50 قبضه انواع خمپاره انداز.

-به غنیمت گرفته شدن ‌2 دستگاه رازیت.نویسنده کانون فرهنگی تبلیغی سیره شهدا در 01:25 ب.ظ | نظرات()
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:04 ب.ظ

I do trust all of the ideas you've offered in your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir