تبلیغات
کانون فرهنگی تبلیغی سیره شهدا-شهرستان بشرویه - شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) در جنگ احد (3 ه.ق)
..«.صد جمعه دیده ایم و شما را ندیده ایم از درد گفته ایم و دوا را ندیده ایم چشمان ما هر آنچه به جز یار دیده است از بخت تیره وجه خدا را ندیده ایم «...
درباره ما
نسال الله منازل الشهداء و معایشه السعداء و مرافقه النبیاء
لذا كانون فرهنگی تبلیغی سیره شهداء شهرستان بشرویه با الهام از سیره آن عزیزان(شهیدان) و رمز پیروزی 8 سال دفاع مقدس و براساس بیانات و تأكیدات مقام عظمای ولایت بر این است كه بتواند گوشه‌ای از این رسالت سخت و عظیم اما مورد نیاز را بدوش بكشد. تا سهمی در اجرای فرامین مقام معظم رهبری داشته باشد

والسلام علی من اتبع الهدی

مدیریت کانون فرهنگی تبلیغی
سیره شهدا بشرویه


شماره پیامک کانون50002010382820
نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
جنگ دفاع مقدس (کد افکت گذاری روی تصاویر )

کد ِکج شدَنِ تَصآویر

کد دایرکتور

www.doostqurani.ir/

دوست قرآنی" href="http://doostqurani.ir/">دوست قرآنی

امرین به معروف و نهی از منکر ذکر ایام هفته ذکر روزهای هفته دانشنامه عاشورا کد تابلو شهدا شرمنده ایم div style="border-width: 0px; z-index: 1000; position: fixed; left: 0px; bottom: 0px;">
ثامن تم؛مرجع قالب و ابزار مذهبی وبلاگ و سایت

دایـــرکتوری افـــسران ارزشـــی

سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون سجــود | پایگاه دانلود تصاویر مذهبی طراحی سایت ارزان
داخلی
مطالب اخیر وبگاه
http://zarei313yar.persiangig.com/image/1_hamze-4-askquran.jpg
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/5/56/Ohod3.jpg

(پانزدهم شوال سال 3 قمری) جنگ احد و شهادت حضرت حمزه علیه السلام

جنگ احد و شهادت حضرت حمزه علیه السلام

 (پانزدهم شوال سال 3 قمری)


در سال 3 هـ در روز جنگ احد حضرت حمزه سید الشهداء و 69 نفر از مسلمانان به شهادت رسیدند(1). بعضى جنگ احد را در 17 شوال نقل كرده اند(2).
در این جنگ مسلمانان هزار نفر بودند كه به نوشته عده اى سیصد نفر در بین راه برگشتند و براى جنگ 700 نفر باقى ماند. كفار 3000 نفر بودند و 2000 نفر و 4000 نفر و 5000 نفر هم گفته اند تعداد كشته هاى كفار 22 یا 23 یا 28 نفر و تعداد شهداء 70 نفر بود(3).  در این روز دندان و پیشانى پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم را شكستند(4).

فداكارى هاى امیرالمومنین علیه السلام

در این روز بر اثر فداكاریها و شجاعت هایى كه امیرالمومنین على علیه السلام در دفاع از وجود شریف خاتم الانبیاء صلى الله علیه و آله  و حفاظت از آن حضرت نشان داد جراحت هاى زیادى بر بدن مباركش رسید این در حالى بود كه دیگران فرار كرده بودند و پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود یا على آیا مى شنوى كه از آسمان تو را مدح مى كنند. یكى از ملائكه به نام رضوان مى گوید «لا سیف الا ذوالفقار و لا فتى الا علی» امیرالمومنین علیه السلام مى فرماید : از خوشحالى گریستم و خداوند سبحان را بر این نعمت حمد كردم در این جنگ پیروزى در ابتداء از آن مسلمانان بود ولى مقدارى كه به تعقیب دشمن رفتند و میدان خالى شد بازگشتند و مشغول جمع غنایم شدند و اكثر نگهبانان از دستور پیامبر صلى الله علیه و آله پیروى نكردند، و محل نگهبانى خود را رها كردند و مانند بقیه مشغول جمع غنایم شدند.
خالد بن ولید كه از سردسته هاى كفار در این جنگ بود از همان قسمت با كفار حمله كردند تعداد اندكى از نگهبانان دره كه از دستور پیامبر سرپیچى نكرده بودند، شهید شدند و كفار از پشت سر به مسلمانان حمله كردند. فراریان كفار هم تا این وضع را دیدند بازگشتند و حمله به مسلمین شدت گرفت. جراحتهاى فراوانى بر بدن پیامبر صلى الله علیه و آله رسید و شیطان فریاد برآورد كه محمد كشته شده است مسلمانان با شنیدن این ندا فرار كردند، و فقط چند نفرى از وجود مبارك پیامبر صلى الله علیه و آله محافظت كردند كه عبارت بودند از امیرالمومنین علیه السلام و ابودجانه كه شهید شد و زنى به نام نسیبه و انس بن نضر كه تازه از مدینه رسیده بود(5)

بانویى به نام نسیبه

در این روز یكى از كسانى كه جانفشانى كرد و فرار نكرد بلكه مانع از فرار دیگران نیز شد بانویى به نام نسیبه دختر كعب بن مازنیه بود و به او ام عماره مى گفتند او با شوهر و دو پسر خود در جنگ احد شركت داشتند. نسیبه مشك آبى به دوش داشت و سقایت لشكر اسلام را مى نمود هنگامى كه موقعیت را چنان دید كه مسلمین در حال فرار هستند مشك را به كنار انداخت و خود را پیش روى پیامبر صلى الله علیه و آله سپر كرد به گونه اى كه جراحات زیادى بر او وارد شد كه مداواى یكى از آنها تا یك سال بعد ادامه داشت.
این زن فداكار دست به شمشیر برد و چنان ضربه اى بر ابن حمیه كه قصد كشتن پیامبر صلى الله علیه و آله را داشت زد كه او فرار كرد عبدالله فرزند سبیه خواست فرار كند كه مانع او شد و او را تشویق به جنگ و دفاع از پیامبر صلى الله علیه و آله نمود و او قبول كرد. پیامبر صلى الله علیه و آله به نسیبه فرمود «بارك الله علیك ِ یا نسیبه» در این حال پیامبر صلى الله علیه و آله دید یكى از مهاجرین فرار مى كند در حالیكه سپرش را به پشتش بسته است آن حضرت فرمودند اى صاحب سپر سپرت را بینداز و خودت به جهنم برو سپس آن حضرت به نسیبه فرمود سپر او رابردار او آن را برداشت و مشغول جنگ با مشركین شد در این هنگام حضرت فرمود مقام نسیبه از مقام فلان و فلان و فلان افضل است چه اینكه آنان فرار كردند(6).

شهادت حضرت حمزه علیه السلام

در این روز جناب حمزه بن عبدالمطلب عموى پیامبر صلى الله علیه و آله به شهادت رسید.
آن حضرت برادر رضاعى پیامبر صلى الله علیه و آله بود چون هر دو بزرگوار از زنى به نام ثویبه شیر خورده بودند(7).

آن حضرت مردى شجاع و با هیبت بود و در این جنگ به دست وحشى و به دستور هند همسر ابوسفیان كشته شد. هند به خاطر كشته شدن پدر و برادر و عمویش در جنگ بدر ابتدا قصد نبش قبر مادر پیامبر را داشت ولى كفار قریش از ترس نبش قبور امواتشان مانع شدند. این بود كه او وحشى را با وعده هایى به كشتن پیامبر صلى الله علیه و آله یا على مرتضى و یا حمزه علیهما السلام تحریك كرد. وحشى گفت از كشتن پیامبر صلى الله علیه و آله و پسر عمویش على علیه السلام عاجزم ولى براى كشتن حمزه كمین مى كنم.
او در میدان جنگ با نیزه اى بر سینه و یا شكم مبارك آن حضرت زد و آن حضرت را شهید كرد وقتى خبر به هند دادند آن خبیث دستور داد سینه آن حضرت را بشكافد و جگر مبارك آن حضرت را بیرون آورد وقتى خواست به جگر حمزه دندان بزند دندانهاى نحسش كارگر نشد همچنین هند با خنجرى گوشها بینى و ... آن حضرت را جدا كرد و به گردن انداخت.

پیامبر صلى الله علیه و آله سلم هنگامى كه حمزه را با آن وضع دیدند گریستند و عباى مبارك را روى او كشیدند كه خواهرش صفیه او را به آن حال نبیند و فرمودند «یا عم رسول الله و اسد الله و اسد رسوله .. یا فاعل الخیرات كاشف الكربات ...» امیرالمومنین و فاطمه زهرا علیهما السلام و صفیه و دیگران بر آن حضرت گریستند(8) پیامبر صلى الله علیه و آله بر بدن مبارك او نماز خوانده و او را در اُحد دفن نمودند. بعد از چهل سال معاویه خواست نهرى از احد عبور دهد با قبر حضرت حمزه برخورد نمود و سر بیلها به پاى حمزه رسید و فورا خون جارى شد.
حضرت رضا علیه السلام به نقل از رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند بهترین برادران من على علیه السلام و بهترین عموهاى من حمزه علیه السلام است.(9)


پى‏نوشتها:
* برگرفته شده از كتاب تقویم شیعه نوشته حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین نیشابورى.

1.مسار الشیعه ص 15-17 بحار الانوار ج 20 ص 18 توضیح المقاصد ص 27 سیره ابن هشام ج 3 ص 67 الموسوعه الكبرى فى غزوات النبى الاعظم صلى الله علیه و آله و سلم ج 2 ص 110 تقویم المحسنین ص 12.
2. بحار الانوار ج 97 ص 168.
3. مسار الشیعه ص 15.
4. بحار الانوار ج 20 ص 18.
5. ارشاد ج 1 ص 87 اسدالغابه ج 4 ص 21 مسار الشیعه ص 16 مصباح كفعمى ج 2 ص 600.
6. بحار الانوار ج 20 ص 54.
7. بحارالانوار، ج15، ص281.
8. بحارالانوار: ج20، ص55. حمزه سیدالشهدا علیه السلام، ص28_29.
9. عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج2، ص61. ریاحین الشریعه، ج4، ص350.
نویسنده علی شمس الدین در 10:13 ق.ظ | نظرات()
سه شنبه 28 شهریور 1396 03:24 ق.ظ
Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be
waiting for your next write ups thanks once again.
سه شنبه 24 مرداد 1396 02:01 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This piece
of writing posted at this web site is actually
nice.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir